aftabgardan
17 مرداد 1401 - 11:42

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:شهادت امام حسین (ع) برای بقای اسلام بود

مشهد-ایرنا- نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد گفت:امام حسین (ع) فقط برای گریه کردن ما به شهادت نرسیدند بلکه شهادت امام حسین (ع) برای بقای دین و اسلام بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله سید احمد علم الهدی روز دوشنبه در مقتل خوانی شهادت امام حسین (ع)، اولاد و اصحاب ایشان در حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: قضیه کربلا و امام حسین (ع) برای ما شیعیان همیشه یادآور غصه و رنج بوده و این رنج برای ما تا روز قیامت باقی خواهد ماند و باید آن قدر برای امام حسین گریه کنیم که پلکهای ما سخت شود.

وی ادامه داد: عظمت جنایات یزیدیان در روز عاشورا به حدی بود که اگر غیر شیعیان یا غیر مسلمانان هم مصیبت امام حسین (ع) در کربلا را بشنوند متاثر می شوند چه برسد به مومنان و شیعیان.

امام جمعه مشهد گفت: اشک ریختن بر دو قسم است اشک شوق که اشک سرد است و منشاش هیجان عاطفی است و اشک گرم که از سوز و آه دل برمی آید و وقتی انسان در مصیبتی گرفتار می شود اشک گرم می ریزد و اشک ریختن برای امام حسین (ع) نیز از نوع گرم است چون از سوز دل شیعیان برمی خیزد.

علم الهدی در این آیین ضمن شرح واقعه کربلا و نحوه رزم و شهادت برخی از اولاد و اصحاب امام حسین (ع) افزود: در ابتدای پیکار لشکر حضرت امام حسین (ع) با لشکر عمر سعد، ۴۱ نفر از اصحاب سیدالشهدا (ع) به شهادت رسیدند و در نهایت ۷۲ تن از یاران امام حسین (ع) در برابر لشکر ۳۰ هزار نفری دشمن به مبارزه پرداختند.

وی در ادامه، جوانمردی ها و جان فشانی های اشخاصی چون قمر بنی هاشم (ع)، حضرت علی اکبر (ع)، حر بن یزید بن ریاحی، زهیر بن قین، حبیب بن مظاهر، قاسم ین الحسن، وهب، زهیر، پسران حضرت زینب (س) و نحوه شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) را شرح داد.

این مراسم که با نوحه خوانی و مرثیه سرایی یکی از ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) همراه بود تا اذان ظهر به طول انجامید.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 549240